Doula - kto to taki?

 

Doula (z greckiego) - kobieta "która służy". Służy przyszłej Mamie (oraz jej rodzinie) ciągłym, niemedycznym wsparciem emocjonalnym, fizycznym oraz informacyjnym na czas ciąży, porodu i połogu. Doula (Dedicated Ongoing Unconditional Loving Advocacy) wspiera kobietę w przygotowaniach do porodu, rozumie i chroni fizjologiczny przebieg porodu, odpowiada za emocjonalne potrzeby kobiety na każdym jego etapie. Pozostaje z rodzącą przez cały czas trwania porodu, towarzyszy jej w pierwszych dniach macierzyństwa. Doula zajmuje się również osobą bliską, która towarzyszy rodzącej ułatwiając jej udział w porodzie w sposób na jaki jest ona gotowa.

Badania wykazały, że obecność douli skraca czas trwania porodu, zmniejsza ryzyko wystąpienia komplikacji i ułatwia karmienie piersią („The Doula Book” Klasu, Kennell, Klaus).

Doula nie musi mieć medycznego wykształcenia ponieważ jej zadaniem jest nieść wsparcie emocjonalne rodzącej. Jej obecność powoduje, że rodząca czuje się bezpieczna i otoczona opieką. Doula nie może zastąpić położnej. Praca położnej i douli uzupełnia się na sali porodowej – celem obu jest spokojny, bezpieczny poród.

W praktyce kobieta i doula mogą spotkać się kilka razy przed porodem, omówić plan porodu, porozmawiać o pozycjach porodowych, oczekiwaniach, lękach i nadziejach związanych z tym szczególnym wydarzeniem; doula może zaoferować masaż by przynieść ulgę w ostatnich dniach przed porodem. W trakcie porodu doula oferuje kobiecie ciągłe wsparcie fizyczne (masaże, przeciw-ucisk, okłady) oraz emocjonalne (dodaje otuchy, chwali, motywuje). Doula dba o komfort i intymność rodzącej, pomaga zmienić pozycję. Wspiera kobietę w jej decyzjach. Doula podąża za kobietą – uczestnictwo douli podczas porodu może być aktywne (masaże, dotyk) ale też pasywne (czasami wystarcza kobiecie obecność osoby, która jest wyłącznie dla niej i która ją wspiera w każdej decyzji, nie ocenia). Po porodzie doula i kobieta-mama mogą umówić się na kilka spotkań, podczas których doula pomoże w karmieniu, oraz w opiece nad noworodkiem, zadba o spokój psychiczny nowej mamy. 

Rola i znaczenie douli doceniane są już w wielu krajach, jej obecność przy kobiecie rodzącej jest stałym elementem opieki. W Polsce jest to stosunkowo nowy temat. Dla ogromnej większości kobiet i personelu medycznego osoba douli, jak również zadania jakie wykonuje i korzyści jakie przynosi jej obecność rodzącej są wciąż nieznane. 

Kontakt douli z kobietą jest bardzo intymny i wymaga zaufania a więć ważne jest nadawanie na podobnych falach, rozumienie się bez słów. Dlatego wybór douli jest bardzo istotny. Od 2011 roku działa w Polsce Stowarzyszenie Doula w Polsce, na którego stronie można się zapoznać ze standardem pracy douli, jak również odnaleźć kontakt do doul z danego województwa.

 

Kasia Masojada-Chotkowska

 

Tekst również dostępny na http://wegemaluch.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=871:doula-kto-to-jest&catid=224:ciaza-i-porod&Itemid=1102